“Scratch+Arduino = mBlock για Ρομποτική”
Αίθουσα: Εργαστήριο Η/Υ2, Κτίριο B,
Σάββατο 28 Απριλίου 2018
Διάρκεια: 2 ώρες
Αφορά: Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θέσεις: 15-20
Εκπαιδευτές: Μαστρογιάννης Ιάκωβος, Σωτηρίου Σοφία
Σύντομη περιγραφή του εργαστηρίου:
Οι συμμετέχοντες εργαζόμενοι σε ομάδες, θα ασκηθούν στη δημιουργία ρομποτικών κατασκευών με τη βοήθεια φύλλων εργασίας. Οι δραστηριότητες θα έχουν διαβαθμισμένο βαθμό δυσκολίας, ξεκινώντας από επίπεδο αρχαρίων.
Προϋποθέσεις συμμετοχής: Βασικές γνώσεις προγραμματισμού
Λίγα λόγια για τους εκπαιδευτές ![](https://i2.wp.com/5syn-thess2018.ekped.gr/wp-content/uploads/2018/01/20161126_1441251-e1516655409872-150x150.jpg?resize=150%2C150&ssl=1)
Ο Ιάκωβος Μαστρογιάννης – καθηγητής φυσικής αγωγής και η Σοφία Σωτηρίου – καθηγήτρια φυσικής εργάζονται στο Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Ασχολούνται με τη Ρομποτική τα τελευταία 4 χρόνια (μικροελεγκτές Arduino σε περιβάλλοντα Arduino IDE, S4A και mBlock) κατά τη διάρκεια ερευνητικών εργασιών στο σχολείο.